Aktualności

"BEZPIECZNY PRZEJAZD” W POWIECIE SIEMIATYCKIM

Data publikacji 21.06.2024

Wczoraj siemiatyccy policjanci sprawdzali, jak zachowują się kierowcy na przejazdach kolejowych. Jednocześnie mundurowi promowali bezpieczne zachowania w rejonach przejazdów kolejowych. Policjanci ujawnili 60 wykroczeń. Jeden z kierowców, który nie zastosował się do znaku STOP złamał sądowy zakaz. Kolejny z kierowców, który nie zatrzymał się przed przejazdem kolejowym był poszukiwany do odbycia 1,5 roku kary pozbawienia wolności.

Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Zdarzenia drogowe, do których na nich dochodzi najczęściej są tragiczne w skutkach. Dlatego wczoraj siemiatyccy policjanci po raz kolejny sprawdzali, czy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów i bezpiecznie przez nie przejeżdżają. W trosce o ich bezpieczeństwo mundurowi reagowali na wszelkie nieprawidłowości. Funkcjonariusze ujawnili łącznie 60 wykroczeń, z czego 27 dotyczyło niestosowania się do znaku STOP.

Jeden z kierowców, który nie zatrzymał się przed przejazdem kolejowym, był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Mieszkaniec Białegostoku wpadł na przejeździe kolejowym w Grabarce. Trafił juz do aresztu, gdzie spędzi 1,5 roku. Po 14, na przejeździe kolejowym w Szerszeniach policjanci zauważyli kierowcę skody, który nie zastosował się do znaku STOP. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się , że 54-latek kierował pomimo sadowego zakazu. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze przypominają uczestnikom ruchu drogowego, aby nie lekceważyli znaków drogowych, narażając bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu.

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd,
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.59 MB)

Powrót na górę strony