Aktualności

CHCIAŁA KUPIC ALKOHOL W ATRAKCYJNEJ CENIE A STRACIŁA BLISKO 6 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Data publikacji 22.04.2024

Kupujesz przedmiot w Internecie? Otrzymałeś wiadomość, aby zrealizować transakcję poza portalem? Uważaj! To może być oszustwo! 24-letnia mieszkanka powiatu siemiatyckiego chciała kupić pozostały po weselu alkohol na popularnym portalu sprzedażowym. Wpłaciła na konto sprzedającego blisko 6 tysięcy złotych. Niestety, kontakt ze sprzedającym urwał się, a kobieta nie otrzymała zamówionego towaru.

Zaniżone ceny oferowanych towarów, fikcyjne opinie klientów, czy żądanie przedpłaty - internetowi oszuści chwytają się różnych sposobów, żeby wyłudzić od nas pieniądze. Użytkownicy Internetu coraz częściej stają się ofiarami oszustów działających w sieci. Tym razem ofiarą oszustów padła mieszkanka powiatu siemiatyckiego. Kobieta chciała kupić w okazyjnej cenie alkohol pozostały po weselu. Na jednym z portali społecznościowych znalazła interesujące ogłoszenie. Dotyczyło ono 238 butelek wódki, każda po 24 złotych. Poprzez komunikator skontaktowała się ze sprzedającą. Ta wysłała jej link do oferty na portalu sprzedażowym. Mieszkanka powiatu siemiatyckiego wpłaciła na konto rzekomej sprzedającej całą uzgodnioną kwotę wraz z kosztami przesyłki. Łącznie blisko 6 tysięcy złotych. Paczka miała zostać wysłana jeszcze tego samego dnia. Od tego momentu kontakt ze sprzedającą urwał się. Jej konto na portalu społecznościowym już nie istniało. Wtedy 24-latka zrozumiała, że została oszukana.

Policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi internetowe portale sprzedażowe i przypominają:

  • kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą,
  • sprawdzajmy, czy sklep, bądź osoba prywatna podaje swój adres i numer telefonu,
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione,
  • pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot, jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "odbiór osobisty" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "za pobraniem", jeżeli nie ma takiej opcji u sprzedającego niech wzbudzi to naszą czujność,
  • nie dajmy się nabrać na „super promocje” – bardzo często niska cena jest tylko „haczykiem” na który oszuści „łowią” swoje ofiary.
Powrót na górę strony