Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo w "sieci" w Zespole Szkół w Drohiczynie

Data publikacji 14.02.2017

W dniu dzisiejszym w Zespole Szkół w Drohiczynie policjanci siemiatyckiej komendy spotkali się z uczniami szkoły. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działań "Dnia Bezpiecznego Internetu" a mottem przewodnim była tematyka związana z cyberprzemocą w szczególności przemocą rówieśniczą oraz uzależnieniami w sieci.

Komputer, telefon, tablet a zwłaszcza Internet oprócz tego, że umożliwiają zdobywanie informacji, pozwalają na wymianę poglądów, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, dokonywanie zakupów, prowadzenie rachunków bankowych, czy wreszcie miłe i przyjemne spędzanie czasu i relaksowanie się – niosą za sobą także poważne zagrożenia. Cyberprzemoc jest o tyle "popularna", o ile wiąże się z poczuciem anonimowości i bezkarności. Młodzi internauci nie zdają sobie często sprawy z tego, że istnieje możliwość identyfikacji nadawcy danego komunikatu, że nie pozostaną bezkarni tylko dlatego, że w Internecie nikt ich nie znajdzie. W obecnych czasach istnieją specjalistyczne narzędzia które umożliwiają identyfikację i dotarcie do twórców niedozwolonych treści.

Podczas spotkania z uczniami szkoły w Drohiczynie policjanci zwrócili uwagę, na to że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie . Podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw. Mundurowi omówili zagadnienia związane z przestępczością w Internecie zwracając szczególną uwagę na cyberprzemoc rówieśniczą. Młodzież dowiedziała się jak sobie z nią radzić, jak zabezpieczyć dowody i jak pomóc osobie która stała się ofiarą przemocy.

Policjanci ponadto przypomnieli, że w dniu 11 lutego obchodzony był Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Na tą okoliczność młodzieży został zaprezentowany film 112 - "W kolejce po życie". Funkcjonariusze w ten sposób kształtowali pozytywne postawy i zachowania oraz odpowiednie wykorzystywanie numeru alarmowego 112 (http://www.112.gov.pl).

Na zakończenie prelekcji ogłoszono konkurs plastyczno – graficzny pn. „Bezpieczni i świadomi w wielkiej SIECI”. Wszystkie informacje na temat konkursu można uzyskać klikając w załącznik.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.siemiatycze.policja.gov.pl

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony