Bezpieczny kibic - Prewencja - KPP Siemiatycze

Bezpieczny kibic

Data publikacji 27.03.2012

Zespół Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach rozpoczął działania profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczny Kibic”. Głównym celem przedsięwzięcia adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest ograniczenie postaw chuligańskich występujących podczas imprez sportowych. Spotkania mają również na celu:

- podniesienie świadomości prawnej dotyczącej bezpieczeństwa podczas imprez masowych,

- przedstawienie sankcji karnych grążących za naruszenie w/w przepisów,

- przekazanie wiedzy dotyczącej pozytywnego (bezpiecznego) kibicowania,

- wykorzystanie umiejętności (bezpiecznego  kibicowania) podczas szkolnych zawodów sportowych.

W trakcie pogadanek poruszany jest temat  zjawiska rasizmu na stadionach (zwłaszcza podczas meczów piłki nożnej). Prezentowane są wypowiedzi ciemnoskórych zawodników, w których opowiadają o swoich opiniach i odczuciach  związanych ze złym traktowaniem ich (przez współzawodników i kibiców) podczas zawodów sportowych.

Do przygotowania scenariusza zajęć i prezentacji wykorzystano materiały z programów: „Jestem Kobicem przez duże K” i „Szkoła tolerancji” oraz kampanii prowadzonej przez Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ  pod nazwą „Wykopmy rasizm ze stadionów”.

Spotkania odbyły się w Zespole Szkół w Mielniku, Milejczycach, Nurcu Stacji, Dziadkowicach , Grodzisku, Drohiczynie, Gimnazjum w Perlejewie, uczestniczyło w nich  260 uczniów   i 15 nauczycieli (programem objęto uczniów klas III gimnazjum).

Wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem takich spotkań prosimy o kontakt zpknip@siemiatycze.bk.policja.gov.pl.