O bezpiecznym powrocie dzieci do szkoły - Aktualności - KPP Siemiatycze

Aktualności

O bezpiecznym powrocie dzieci do szkoły

Data publikacji 26.08.2020

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach w ramach policyjnych działań "Bezpieczna droga do szkoły", uczestniczą w spotkaniach z nauczycielami w trakcie odbywających się rad pedagogicznych. Policjanci sprawdzają również oznakowania na drogach w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w nadchodzącym roku szkolnym.

W związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym, siemiatyccy policjanci, w trosce o bezpieczeństwo uczniów odwiedzają szkoły na terenie całego powiatu. Mundurowi między innymi biorą udział w Radach Pedagogicznych, w trakcie których omawiają procedury postępowania nauczycieli w razie stwierdzenia zachowań będących przejawem demoralizacji bądź też czynów karalnych. Uczestnicy wspólnie omówili formy współpracy w przypadku ujawnienia niepokojących symptomów u dzieci i młodzieży szkolnej. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą również wzmożone kontrole w rejonach szkół oraz sprawdzają oznakowanie na drogach. Policjanci o stwierdzonych nieprawidłowościach na bieżąco informują zarządców dróg aby ci jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zdążyli poprawić oznakowanie.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Policjanci będą zwracać uwagę rodziców na kwestie związane z bezpieczeństwem ich pociech w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych

  • Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.

  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich
    w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

  • Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

  • Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

  • policjant siedzi z grupą kobiet przy stole