Uwaga na fałszywe wiadomości mailowe, sms i linki - Aktualności - KPP Siemiatycze

Aktualności

Uwaga na fałszywe wiadomości mailowe, sms i linki

Data publikacji 22.01.2020

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności po otrzymaniu wiadomości mailowej czy sms z informacją o spłacie zadłużenia. Z zasady wiadomości takie posiadają linki, które przekierowują na strony, którymi dysponują oszuści. W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Wczoraj, do Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach zgłosił się mężczyzna, który poinformował policjantów, że został oszukany. Jak ustalili funkcjonariusze zgłaszający otrzymał sms-a z informacją, że ma uregulować zadłużenie w wysokości 3,41 złotych. W wiadomości tej znajdował się również link do strony internetowej banku, który miał ułatwić spłatę zadłużenia. Mężczyzna kliknął w link zawarty w sms-ie i natychmiast został przekierowany na stronę umożliwiającą zalogowanie się do konta bankowego. Nie podejrzewając oszustwa został on przekierowany na stronę logowania do swojego konta bankowego. Strona ta również nie wzbudziła żadnych podejrzeń, gdyż wizualnie odpowiadała stronie banku. Pokrzywdzony logując się na konto podał swój numer klienta oraz hasła do logowania. Następnie, mężczyzna podał kod akceptując przelew kwoty, która widniała w fałszywym mailu. Po wykonaniu płatności był przekonany, że spłacił swoją zaległość. Wkrótce okazało się, że zamiast kwoty 3,41 złotych z jego konta zniknęło ponad 6 tysięcy złotych.

Policjanci ostrzegają!
Dostałeś wiadomość mailową czy sms z informacją o konieczności uregulowania drobnej zaległości czy dopłaty do przesyłki? Uważaj, bo to kolejny sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. W ten sposób nieuprawnione osoby mogą wyciągnąć hasła do aplikacji bankowych i przejąć kontrolę nad kontem bankowym. Aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności.